Laste lauluvõistlus

Angela Kristiina osales Rõuge valla laste lauluvõistlusel. Vanuseklasse oli viis ja osavõtjaid 38. Angela Kristiinaga ühes vanuseklassis võistles 12 osavõtjat. Tubli tüdruk!

Meie tubli laululaps Angela -Kristiina

Iga – aastaseks traditsiooniks on saanud laste laulukonkursid Ruusmäel. Nii ka sel kevadel -

29. märtsil toimus Ruusmäe rahvamajas XIV laste laulupäev. Osalejaid oli registreerunud 28.

Sel korral võtsid lauluvõistlusest osa ka Puiga lasteaia mudilased ja kooli tublimad lauljad .

Vanusegruppe oli 4 - lasteaialapsed, 1. - 3.kl., 4. - 6.kl, ja 7. - 9.kl.õpilased.

Misso kooli esindas 1. klassi õpilane Angela – Kristiina Siimann õpetaja Aime Oppari juhendamisel.

Tema laulis Anu Röömeli laulu "Kevad on õues" ja saavutas oma vanusegrupis tüdrukute hulgast parima laululapse tiitli.

Tubli, Angela – Kristiina!

Aitäh õpetaja Aimele ja Angela vanaemale Riinale tüdruku toetamise eest!

Õppereis Jääaja Keskusesse

Meie kooli õpilased ja lasteaialapsed käisid KIKI projekti toel 23. jaanuaril õppereisil Jääaja Keskuses. Lasteaialapsed koos 1.klassiga osalesid õppeprogrammis: „Mammutipoiss Äksel tuleb külla“ ja 2-5kl „Eestimaa looduse lugu- jääajajärgne elustiku areng“.

Enne Jääaja Keskusesse jõudmist kostitati meid Äksi motelli kohvikus prae ja pannkookidega. Programmi lõppedes said lapsed veel ise tutvuda keskusega: tunda omal nahal maavärinat, visata Kalevipoja kive, roolida pärisautos, uurida, kuidas tekkisid Suur Munamägi ja Saadjärv ja veel muud põnevat.

Jutukad lapsed oskavad ka vahel nalja visata. Küsimusele, miks just suitsupääsuke on valitud meie rahvuslinnuks, kui tema pesaelanikud majaseinu valgeks määrivad, tuli kiire vastus- …sest Eesti lipuvärvides on ka valget.

 

Meie kooli spordipäev

23.-29. septembril 2017 toimus üle-eestiline Euroopa spordinädal.

Meie pisikese kool-lasteaia lapsed kogunesid 28. septembril kooli ette, et koos „kukkedega“ staadionile minna. Nimelt kukeaasta puhul olid meie juhendajad selga pannud naljakad kuke kostüümid.

Staadionil toimusid lõbusad teatevõistlused: pallivisked ämbrisse ja kujundisse, muna kandmine lusika peal, kotisjooks ja muud tegevused. Elevust ja tegutsemislusti jagus kõikidele.

Eriline kiitus lasteaia mudilastele, kes kõik olid väga tublid ja koolilastele väärilised võistkonna-kaaslased.

Kooli juures toimus jalgrataste vigursõit koolilastele lasteaialastest ja kooli töötajatest publiku kaasaelamise saatel.

Üritus oli hoogne ja tekitas palju elevust. Meid soosis päikesepaiste ja soe ilm.

Sügisel oli sünnipäev

Tänavune pikk vihmane suvi ei meeldinud kellelegi, isegi mitte taimedele. Sel põhjusel valmisid sügisannid kas kiiresti, aeglaselt või ei andnudki õiget saaki. Sügise sünnipäeva ajaks polnud aiast suur midagi valida, välja arvatud uba, mis kasvas kui sein.   Oh üllatust, sügis algas imeilusa ilmaga. Mis siis muud - matkale. Kevadel jäi meie matk Hino järve äärde tegemata ja nüüd võtsime selle retke ette. Loodus oli imeilus. Kohe alguses seadsime eesmärgiks leida võimalikult palju erinevaid looduse märke. Ja neid jätkus. Enne Vetevana sildi juurde jõudmist oli Kristjan teinud juba 9 tähelepanekut. Seeni oli kogu teeäär tihedalt täis.     Hino järv pakkus imelist vaadet. Leidsime koha, kus teha väikest lõket ja küpsetada kaasavõetud vorsti ning leiba. Pärast sai veel metsa all hullata ja joosta. Päike paistis nii mõnusalt, et koori end paljaks ja võta või päikest.  Kodutee tundus olevat pikem ja raskem kui tulek, aga ometi jätkus silmailu ja uusi avastusi. Kuigi matka alguses sai mainitud, et me ei lähe mitte spordivõistlusele, ei saanud sellest nõuandest kaks poissi aru ja tormasid ees nagu noored sälud. Lõpp-punkti jõudsime ikka kõik. Vahe oli ainult selles - kes nägi ja nautis midagi ilusat ja kes jooksust ainult lõõtsutas. Ikkagi oli see üks tore päev. Nagu Janerin ütles – see oli minu kõige huvitavam koolipäev.

Eesti Vabariik 100 - Misso vald 25

Meie koolis toimusid Eesti Vabariik 100 ja Misso valla 25 aastapäeva ürituse sarjas meisterdamise töötoad. Oodatud olid nii oma maja õpilased ja töötajd kui ka vallakodanikud. Võimalus oli teha endale sobiv CD pakend. Huvilisi kogunes kohale palju ja tegevust jätkus mitmeks tunniks. Juhendajaks oli õpetaja Helve Kukk.

Tänapäeval on moes taaskasutus. Meilgi tehti kasutatud plastikust ripatseid. Kahanev plastik on uudne materjal, mida saab kasutada võtmehoidjate, ripatsite ja ehete valmistamiseks. Enne kuumutamist on plastik pehme ja painutatav, pärast kuumutamist muutub toode tugevaks ja vastupidavaks. Tegevus pakkus põnevust nii lastele kui täiskasvanutele. Juhendajaks oli õpetaja Bianka Pihla.

Huvijuht Madis Elismäe

Vaata pilte siit!

 

Valmistume kooliks

Ikka ja jälle küsivad lapsevanemad endalt, mismoodi oleks parim viis lapsega kooliks valmistuda. Kui seda küsitakse mõni kuu enne kooli algust, siis soovitan lapsega nautida suve, käia koolimajaga ja õpetajaga tutvumas, osta koos koolitarbeid, harjutada turvalist kooliteed. Tähtsaim on  positiivne suhtumine õppimisse ja ümbritsevasse, lapse soov endaga ning ülesannetega toime tulla.Tegelikult algab kooliks ettevalmistus juba lapse sünniga. Oskus riietuda, süüa, eakaaslaste ja täiskasvanutega suhelda ning palju muud ei ole otseselt kooliks valmistumine, ometi on need oskused elus hakkamasaamiseks vajalikud. Kui teadvustada endale, et kooliks valmistumine ei ole üheaastane projekt, vaid pikem protsess, vähendab see oluliselt stressi, mille toob kaasa keskendumine ainult viimasele lasteaia-aastale, mil tundub, et aega jääb väheks ja kõike ei jõua.

Kooliminek on oluline sündmus nii lapsele kui ka tema vanematele. Enamik lastest elab sisse raskusteta, kuid on ka neid, kellel kohanemine rohkem aega võtab. Lasteaias ja koolis õppimine erinevad praegu väga palju. Kui lasteaias on kõik teemad seotud tervikuks ning päeva jooksul õpitakse mitmekülgse tegevuse kaudu, siis koolis tekib arusaam eri ainetest ning õppetöö toimub kindla pikkusega tundides. Lasteaias on õppimine paindlikum, rohkem tehakse tööd väikestes gruppides, kus igale lapsele leitakse jõukohane tegevus, et ta eduelamust kogeks, ning laps ei võta õppimist kohustusena. Ei teki olukorda, kus osal on igav seepärast, et neil on liiga lihtne, ja teistel seetõttu, et on liiga raske.

Peamine lapse arengu suunamisel on kodu  osa. Hea lastetuba on oluline, et laps saaks koolis ning edaspidises elus hästi hakkama ja et tal oleks koht, kust vajadusel jõudu ammutada. Ei tohi unustada ka väärtuskasvatust: ausust, õiglust, töökust; kuidas istuda, astuda, oodata järge, pöörduda, tänada, vabandada, arvestada kaaslastega; olla tähelepanelik, hooliv ja viisakas. Lõviosa inimese väärtushinnangutest kujuneb välja 5-6aastaselt, seega on meie isiklik eeskuju ja töö selles valdkonnas ülitähtis.

Hea, kui laps on koolimineku hetkeks nii tugev, et  suudab kanda rasket koolikotti, on  piisavalt vastupidava tervisega, saab hakkama eneseteenindamisega .Ja on nii hea suhtleja , et mängib toredasti eakaaslastega, oskab küsida nõu ja abi kui seda vajab, oskab kuulata ja vastavalt sellele reageerida, end arusaadavalt väljendada.

Mõned ideed, kuidas saaks last paremini ette valmistada:

Igapäevane teadlik suhtlemine: Kõige loomulikumalt areneb laps tegutsedes koos oma perega, igapäevaseid toimetusi tehes. Laste küsimuste ja mõtete kuulamine on lähendav tegevus kogu perele. Oma küsimustele vastuseid saades tekib üha uusi küsimusi.

Raamatute lugemine: Igal lapsel võiks olla võimalus kuulata  muinasjutte ja lasteraamatuid. Ema hellalt loetud unejutud ning isa lõbusad seiklusjutud arendavad sõnavara  ja keelelist võimekust.

Käelised tegevused: Voolides, rebides, lõigates, värvides ei arene vaid lapse peenmotoorika, vaid ka loogiline mõtlemine, kõne . Kõige toredamad mängud on need, kus saab aidata ema söögi tegemisel, pesta nõusid või panna väikseid makarone pudelisse ja purkidesse.

Matkad ja jalutuskäigud loodusesse ning teised sportlikud tegevused: Õues tuleb jõud ja tervis, laps õpib märkama kõike elavat enda ümber ning seda ka hoidma. Tore on ajada mööda muru palli taga, vahepeal ISE kinni siduda lahti tulnud kingapaelad ning tunda ära eemal lendav pääsuke.

Nuputamismängud: Vahvad tegevused pikkadel autosõitudel ning vaiksetel õhtutundidel. Mitu L-tähega algavat looma sa tead? Mõtle, mis neist asjadest ei kuulu hulka: kampsun, kleit, saabas, pluus?

Lugemismängud: Kui etteloetud raamatud on tekitanud huvi ka ise lugemisega hakkama saada, siis sissejuhatuseks on sobivad lugemismängud: segipaisatud tähtedest sõnade koostamine, tähtederägastikust sõnade otsimine. Lasta lapsel poes ja kodus toiduainete pakkidelt lugeda, millega tegu ning kinnitades magnetiga külmikule  lõbusaid tervituslauseid ja meeldetuletusi, areneb lugemisokus ilma sunnita.

Ülaltoodut silmas pidades ja järkjärgult tegutsedes saamegi oma silmateradest tublid koolilapsed!

 

direktor

Sirje Pihelgas